A jó filmek egyik fajtája az olyan példány, amely kiadós fitneszt nyújt, és megdolgoztatja az agytekervényeinket. A nagyon jó film pedig képes arra, hogy ahányszor csak megnézed, mindannyiszor elgondolkodtat, s szaporítja a már amúgy sem kevés villódzó kérdőjel halmazt a fejedben. És ugyan hiába vetül fény a trükkös csavar, vagy csavarok mibenlétére, mégis marad egy-egy aprócska részlet, amit nem értesz meg teljesen, s egy-két zavaros folt mindig belerondít az amúgy kitisztult képbe. Az ilyenek avanzsálnak többnyire szép, szerényen számon tartott kultuszfilmmé. Donnie Darko történetesen ilyen, amiről nagyon szívesen betolnék egy mögöttes mondanivalót fejtegető filozofikus elemzést róla a tovább mögé, amivel kétségkívül rendelkezik, de ehhez nem vagyok elég érett, és művelt, úgyhogy marad a jó öreg sztori felskiccelés, a tényezők, ami miatt annyira bírtam, illetve egyéb véletlenszerű észrevételek.
Tehát, Donnie Darko átlagos kamasz, és nem még nem jön a pont, mert hozzá kell tennem, hogy lenne. Ugyanúgy meg van zavarodva, és szétszórt, mint társai, s az ő hátán is egy olyan képzeletbeli hátizsák van a valódi mellett, amelyben tankönyvek, füzetek, írószerek és a jó ha kéznél van doboz cigi helyett kétségek, soha ki nem mondott félelmektől való szorongás, és a rádöbbenés révén-hogy micsoda egy elcseszett világban élünk-,felgyülemlett keserűség, és vad düh húzódik meg. Ám egy átlagos kamasz rendszerint nem alvajáró, és végképp nem szenved a skizofrénia fogalmam sincs melyik alfajában, ami miatt állandóan pszichiáterhez kéne járnia. És, ha ez nem lenne épp elég, Donnie története igazán ott kezdődik, amikor leáll a mentális betegségére szedett gyógyszerei szedésével, s nagyjából azt követően egyik éjjel, a nyuszi jelmeznek egy meglehetősen bizarr és abszurd módon újraértelmezett változatában feltűnik egy vadidegen fószer, Frank, aki érdekes dolgokat mond neki. Például, az apokalipszisig, a világ végéig hátralévő időt, másodperces pontossággal. Majd, valószínűleg kételkedve Donnie hosszú távú memóriájában, a fiú karjára is ráíratta alkoholos filccel ezt a roppant fontos információt. S erre amaz reggel magához térve eszmél rá, a helyi golfpálya kellős közepén. Fogalma sincs hogy keveredett végül oda, de valamivel később örülni fog a fejének nagyon, hogy így lett, mert éjszaka, idő közben, valahonnan a semmiből lezuhant egy repülőgép-hajtómű gondosan kimért precizitással egyenesen a szobájára, amit ha ott tartózkodik, nem igazán élet volna túl…
Ja, hát igen…fura, végtelenül fura, autentikus, elvont, ez így igaz, de nincs mit ezen elcsodálkozni, elvégre ez nem egy tömény dráma, hanem keverve van némi sci-fivel, és krimivel is, s ennek a három műfajnak a kompozíciójából értelemszerűen valami rendhagyó sülhet csak ki, szerintem.
Nem egy pillekönnyű, szórakoztató darab, az biztos, sőt még utána jó ideig megfekszi az embert, de én ennek ellenére azt mondom, hogy csak nézzétek meg, ha nem is most, két-három évvel később mindenképp, mert kihagyni ezt orbitális eretnekség, és nem azért mert fú, alap- na jó az is-, hanem mert olyasvalamitől fosztjátok meg magatokat, amit úgy emlegetnek, hogy élmény. Élmény a fentebb leírt mondanivalóktól, a csavaroktól, amik csuklóból odavágnak, a párbeszédektől, amelyeket maximálisan érdemesek az idézgetésre, és bár utoljára írom, de közel legutolsó sorban, az OST. A film végén elhangzott Mad World című szám alatt a borzongás futkározott fel s alá a gerincemen, de tényleg. Oké, sokat nyomhatott a latban az alatt lepergő képsorok is, és hogy a csavar is akkor hágott a tetőfokára, és bontakozott ki teljesen, de akkor is.
És a castingot még nem is említettem. Jake Gyllenhaalt (Ti tudtátok, hogy svéd nemzetiségű, és a svéd kiejtési kódex szerint ’gilenhul’ a nevének a helyes kiejtése? Mert én ugyan nem.) főképp a társadalom nőnemű tagjainak, illetve azoknak a hím egyedeknek az ágyéktüzeként tartottam számon, akik kicsit másképp nemi orientáltak, mint sem színészként. Egészen eddig. Baromi jól odarakta magát ez a tag, egyszerre tudott kellően megsebzett, vagy pszichopata fejeket vágni. A nővérét alakító nővére (igen, jól olvastátok) Maggie Gyllenhaalba is szorult minimum ennyi tehetség. Hugicáját pedig nem különb-akkor még-, gyerekszínész játszotta, mint Daveigh Chase. Mindenki megvonta a vállát, hogy na és, ki az? Helyes. Most ragadom meg az alkalmat, és nevezem meg úgy, hogy Samara Morgan. Vicces, mi?
Drew Barrymore engem váratlan, de tök kellemes meglepetésként ért, és azt is sikerült megállapítanom, hogy ide s tova tíz éve ugyanúgy néz ki. Patrick Swayze már nem annyira (R.I.P.), fel se ismertem, az imdb-s szereplő lista bújása közben konstatáltam elképedve, hogy jé, ő is benne volt. Jena Malone- avagy Gretchen Ross, Donni beteljesülhetetlen szerelme, ami miatt ők ketten valamiért Effyre, és Freddyre emlékeztettek a Skinsből-, pedig végig természetes tündökléssel (atyaisten milyen szó szerkezeteket használok) volt jelen.
Túlontúl áradó elcsöppenésem utolsó cseppje következik: a pontozás. 10/3. Háhá, nem ám. Persze, hogy 10/10. És most először nyilvánítok köszönetet azért, hogyha ezt hősiesen birkózva a szokottnál nagyobb terjedelemmel, végig olvastátok. És ha még véleményeztek is, na akkor aztán pláne.
4 megjegyzés:
meg fogom nézni :D elolvastam,és megfogott a kritika :) bár ahogy mnodtad,talán egy-két év múlva,talán egy 15 éves lány számára ez kicsit kemény falat lenne most,de talán belenézek már most :)
de asszem én is ajánlhatok valamit. ha nem is ilyen kifinomult és jól megírt kritika keretein belül,de mégis csak ajánlás lenne :) nagyon érdekelne,hogy eme könyv nektek is úgy elnyeri majd a tetszéseteket mint nekem :) Claire KENNETH összes könyvét bátran ajánlhatnám,ez tény és való igaz,és meg is teszem,de elsősorban kihangsúlyoznám a neonfény a nílus felett-et és az éjszaka kairóban-t. feltétlenül olvassátok el, nagyon jó könyvek :) remélem megdobtok egy kritikával,de azt sem veszem a szívemre,ha eltekintetek attól,hogy ezt megtegyétek. a lényeg,hogy én ajánlottam ;)
szandra
Na, hát ha már egy valakinek sikerült úgy lyukat beszélni a hasába, hogy megnézze ezt a filmet, akkor már megérte ezt a kritikár írni, ennek örülök. :D Igen, egyébként egy bizonyos kor tényleg szükséges hozzá,én 17 vagyok, és bár nem beszélhetek az összes velem egykorú nevében, de szerintem ekkora kor már bőven elég ahhoz, hogy az ember fia, avagy lánya élvezni tudja. A könyvek, illetve a szóban forgó írónő után gugliztam egy kicsit, és egyáltalán nincs kizárva, hogy a legközelebbi antikváriumozásom (gyanítom ott inkább nagyobb esélye van hogy ott álldogál a polcon, mint mondjuk egy alexandra, vagy libri esetében) alkalmával rákérdezek. :D Az ajánlóért nem mellesleg köszi, mivel azokat mindig szívesen vesszük.
Máté voltam.
azért annyira nem régi a könyv, ha megnézed a szüleid álltal gyűjtögetett könyvek polcát valószínű,hogy megtalálod :) tulajdonképpen én úgy fedeztem fel ezeket a könyveket,hogy a nővérem *aki mellesleg 18 éves :D* kutakodott anyum könyvei között,és voálá :D szóval nem olyan nehéz megtalálni :) és szerintem mionden valamire való könyvtárban felelheted :D de nem szeretném rád erőszakolni, majd ha lesz időd és kedved úgyis elolvasod :) a lényeg,hogy várom az új irományokat, imádom ahogy fogalmaztok :)
szandra voltam (illetve még mnidig az vagyok :D)
Ja, ha éppen nem érzek ahhoz túl sok kedvet, hogy az egyik saját könyvemet olvassam ki 41352521-jére, akkor azt a bizonyos kutakodást én is szoktam, annyi különbséggel hogy ritkán találok olyasmit, ami engem úgy különösebben megfogna. (Goethe, Seneca, elvétve egy-két jóga könyv xD) De ígérem, amint antikvárium közelbe jutok, utána érdeklődöm. :D Hát, ahogy időnk, bár nálunk legfőképpen a kedvünk engedi igyekszünk. Ja és persze Én is, meg Bebe is tök örülünk, hogy szívesen olvasol minket. Jól esik az ilyen, na.
És megint csak Máté.
Megjegyzés küldése